تولد پدر

آفت‌های دوران نامزدی

201
loading...

آفت‌های دوران نامزدی

Conflict between man and woman at home

  • بهانه‌های دل

  • توقعات بی جا

  • دخالت و وسوسه جاهلان و مغرضان

  • رعایت نکرده حال والدین

  • زیاده روی در رفت و آمدها 

  • تجدید خاطرات ناخوشایند اولیه

  • گفتگو درباره خاطرخواهان قبل

  • غیرت بیجای والدین دختر

در این مقاله از در ۲ دل‌ به آفت های دوران نامزدی می‌پردازیم این آفت‌های احتمالی نسبت به جامعه‌ها و خانواده‌های گوناگون، یکسان نیست، بلکه همانگونه که عادت و اخلاق و آداب و رسوم وعقاید مردم، متفاوت است، آفات دوران نامزدی و کلاً آفات زندگی خانوادگی نیز متفاوت و گوناگون می‌باشد، زیرا: این آفت‌ها، به اخلاق، حالات، عقاید وآداب و رسوم مردم بستگی دارد. در اینجا. بعضی از این افت‌ها را بیان می‌کنیم تا جوانان و خانواده‌یشان از ایجاد آنها جلوگیری کنند و اگر خدای ناخواسته- بوجود آمد. فوراً آنها را برطرف و علاج نمایند:

۱) بهانه‌های دل: 

یکی از خصوصیات انسان، این است که: نیروی خیال او، بسیار بلند پرواز است و اگر کنترل و تعدیل نشود به هیچ حدی اکتفا نمی کند و از حقایق و واقعیات می‌گذارد و به عالم رویا و آرزوهای غیرواقعی پرواز می‌کند. از طرف دیگر، حالت مقایسه نیز در انسان، قوی است و آنچه را دارد با آنچه دیگران دارند و یا با آنچه در دنیای خیال به آن رسیده است، مقایسه می‌کنند و معمولاً در این مقایسه‌ها دچار اشتباه و توهم می‌شود و حقایق و واقعیات را آنطور که هست نمی‌بیند، بلکه آنچه را خود دارد، ناچیز و حقیر می‌پندارد و آنچه را دیگران دارند و یا در عالم خیال به آن رسیده، بزرگ و زییا می‌بیند. روحیه تنوع طلبی انسان نیز به این امر کمک می کند، در نتیجه: دچار تأسف و حسرت و دلسری می شود و آرزوی تبدیل آنچه دارد را به آنچه دیگران دارند یا در خیال پرورانده می‌کند. و یکی از عوامل مهم دلسری و پشیمانی در روابط همسران مقایسه کردن همسر خود با دختران و پسران و همسران دیگر است. و این مقایسه‌ها معمولاً به این نتیجه غلط می‌رسند که: دیگران، از همسرشان بهترند. این مقایسه هم باطل است و نتیجه‌ای جز حسرت و اندوه و دلسری ندارد.

واقعیت این است که: وقتی افراد دیگر را با همسر خود مقایسه می‌کنی چون از عیب‌های آنان خبر نداری و فقط حسنهایشان را می‌بینی و از نقص‌های همسرت خبرداری، نتیجه می‌گیری که همسرت نسبت به اینها کمبود دارد. شاید اگر می‌توانستید از عیب‌های دیگران با خبر شوید آنگاه فقط خوبیهایشان را نمی‌دیدید بنابراین متوجه می‌‌شوید همسرتان از بسیاری از کسانی که آرزوی همسریشان را داری بهتر است.

۲) توقعات بی‌جا: 

متأسفانه گاهی مشاهده می‌شود که: دختر و پسر و یا خانواده هایشان توقعات بی جایی از هم دارند و بارهای سنگینی را بر هم تحمل می‌کنند و این دوران شیرین را تلخ می‌نمایند. این توقعات- معمولاً- مادی  و خرافاتی و برخاسته از رسوم جاهلی است و هر عقل سلیمی آن را محکوم و مردود می‌داند. این امور، باعث دلسری و ناراحتی می‌شود و به زندگی لطمه می‌زند و حتماً از آن باید پرهیز کرد. و اگر بزرگترها چنین مسئائلی را پیش آورند، دختر و پسر باید هوای همدیگر را داشته باشند و علاوه بر اینکه نباید وارد این امور واهی شوند، لازم است از یکدیگر دفاع کنند و هر کدام نگذارند بر دیگری فشار وارد شود. همکاری دختر و پسر و خانواده‌هایشان برای سر و سامان دادن به زندگی آینده، ضرورت کامل دارد و این  توقعات و تحمیل‌ها، خلاف همکای و همدلی و صمیمیت است.

۳) دخالت و وسوسه جاهلان و مغرضان: 

جوانانی را مشاهده کرده‌ایم که دوران شیرین نامزدی ‌شان و کانون باصفای زندگی‌شان و قلبهای مالامال از محبتشان، بخاطر دخالت‌ها و وسوسه‌ها و فضولیهای یا مغرضان دچار تلخی و سردی و کدورت شده است. زوج های جوان باید مواظب این افراد باشند و در مقابل این دشمنان سعادت، (با همدلی و صمیمت و هوشیاری یکدیگر) مقابله کنند.

۴) رعایت نکردن حال والدین: 

بعضی از فرزندان، پس از اینکه همسر و مونس خود را یافتند، پدر و مادر را فراموش می‌کنند و یا با آنان کم توجه می‌شوند و گاهی نسبت به آنان بی‌ادبی می‌کنند. انسان عاقل آن است که حال دو طرف را رعایت کند. هم حقوق والدین را ادا کند و هم حقوق همسر را. نه والدین را فدای همسر و نه همسر را فدای والدین کند.

۵) زیاده روی در رفت و آمدها:

رابطه دختر و پسر و خانواده‌یشان در این دوران باید گرم و صمیمی باشد، اما به افراط و زیاده‌روی کشیده نشود، «اعتدال» در هر کاری پسندیده و افراط ناپسند است. اگر رفت و آمدها و مهمانی ها زیاد شود. دو طرف خسته می‌شوند و این خستگی، به محبت‌ها لطمه میزند، بخصوص اگر این دوران طولانی هم بشود. این رفت و‌ آمدها، نباید هیچگونه تحمیل و تکلفی وجود داشته باشد. هیچکدام نباید توقع پذیرایی مفصل و سفره رنگین و هدیه‌های گرانقیمت داشته باشند و در هر حالی باید حال یکدیگر را رعایت کنند. همچنین بر عروس و داماد لازم است که حریم عفت و حیا را رعایت کنند، بخصوص در خانواده هایی که دختر و پسرهای دیگر نیز وجود دارند. بی پروایی نسبت به حریم حیا و عفت، باعث بی حرمتی عروس و داماد نزد والدین و موجب انحراف و گمراهی دیگر دختران و پسران خانواده خواهد شد.

۶) تجدید خاطرات ناخوشایند اولیه: 

ممکن است در طول دوران قبل از عقد، کدورتها و ناراحتی‌ها پیش بیاید و خطاهایی از طرفین سر بزند. در هنگام خواستگاری و بله برون و تعیین مهریه و شرایط ازدواج و امور اینگونه‌ای، ممکن است کدورتهایی پیش آمده و مسائلی بین دو خانواده رد و بدل شده باشد و بعضی از بزرگترها و اطرافیان و یا خود دختر و پسر،‌ حرفهای دلسردکننده زده باشند یا بعضی از افراد باعث کدورت‌هایی شده باشند. این کدورت‌ها، نباید به بعد از عقد سرایت کند با خواندن عقد، همه این ناراحتی‌ها باید برطرف گردد و به دوران پس از عقد کشیده نشود. زیرا باعث کم شدن محبت میان زوجین می‌شود و گاهی لطمه های سنگینی بر پیکره زندگی های نو پا وارده می‌کند.

۷) گفتگو درباره خاطر خواهان قبل:

بعضی از عروس و دامادها و بستگانشان (خصوصاً مادران و مادربزرگها) برای عزیز کردن خود و یا جبران عقده‌های حقارتشان و یا به هر نیت سوء دیگر، از خواستگاران و خاطر خواهان فراوان سابق خود، نزد یکدیگر سخن می‌گویند و معمولاً تعدادشان را چندین برابر واقعی‌اش افزایش می‌دهند و آنان را به رخ همدیگر می‌کشند. این کار نه تنها آنان را عزیزتر نمی‌کند و هیچ فایده‌ای ندارد. بلکه موجب کدروت خاطرها می‌شود و زیانهای فراوانی به دنبال دارد.

عروس و داماد، علاوه بر اینکه باید خودشان از این سخنان بیهوده و زیانبار خودداری کند، باید از بیان آنها از طرف بستگانشان نیز جلوگیری نمایند و همچنین اگر دلبستگی و علاقه‌ای به کسی داشته‌اند هرگز نباید به همسر خود بگویند و هیچگاه نباید از دختران، پسران، زنان و مردان بیگانه، نزد یکدیگر سخن بگویند. بلکه باید در طی دوران نامزدی با بیان و ابزار احساسات خود نسبت به همسر میزان عشق و علاقه خود را نشان می دهند.

۸) غیرت بی‌جای والدین دختر: 

بعضی از والدین دختر، غیرت و تعصب بیجا به خرج می‌دهند و از رابطه دوستانه دخترشان با نامزد شرعی‌اش جلوگیری می‌کنند و این کارشان موجب دلسردی و ناراحتی دو نامزد می‌شود.

به چنین پدران و مادرانی می‌گوئیم: اگر شما این داماد را پسندیده‌اید و به او اعتماد دارید و با رضایت و شناخت کافی او را پذیرفته‌اید و او را با همسری شایسته و مناسب برای دخترتان می‌دانید، دیگر جایی برای نگرانی و ممانعت از ملاقات آنان وجود ندارد. اما اگر از او شناخت لازم را ندارید و او را نپسندیده‌اید و به او اعتماد ندارید، پس چرا دخترتان را به عقد او درآورید. شاید بگویید: اگر این دختر، همسر اوست، پس باید او را بردارد و به خانه‌اش ببرد، نه اینکه همسر او باشد و در خانه ما زندگی کند. در پاسخ باید گفت:‌ ضرورت دوران نامزدی توضیح داده شده که این دوران چقدر ضرورت دارد و لازم است بین عقد و عروسی فاصله باشد. به هر حال، والدین دختر باید حال این دو جوان را رعایت کنند و با تعصب بی جا باعث دلخوری و رنجش آنان نشوند و از طرفی رابطه عروس و داماد با والدین، رابطه صمیمانه و محترمانه‌ای باشد و احترام طرفین کاملاً حفظ شود.

مقاله از در ۲ دل‌

**کپی برداری از این مطلب  ، فقط با ذکر منبع و درج لینک به آدرس منبع آزاد است . 

بیشتر بخوانید :

چه کسی را به همسری برگزینیم؟ ملاکهای انتخاب همسر

۱۰ نباید مردانه برای قرار ملاقات اول

دوران نامزدی ‌(فواید و وظایف دختر و پسر)

 

از کانال تلگرم ما دیدن کنید

loading...